حجاب
شهید مطهری: کسی که زیبایی اندیشه دارد زیبایی ظاهر خود را به نمایش نمی گذارد
قالب وبلاگ
درباره وبلاگ

بسم رب فاطمه(س)
با سلام حضور همه ی کسانی که به وبلاگ من سر می زنند.
امیدوارم مطالب وبلاگ مورد استفاده عزیزان قرار بگیرد. چون مسئله حجاب مربوط به همه جامعه است نه فردی و نه خانوادگی. امیدوارم بتوانم گامی هرچند کوچک در این راستا بردارم.
ان شا الله مورد تائید آقا امام زمان قرار بگیرد
یاحق.
نويسندگان
نظرسنجي
لينک دوستان

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ
جستجو
لوگوهای حمایتی
۴ آیه از قرآن بر وجوب حجاب برای زنان دلالت دارند
واجب بودن حجاب و پوشش برای زنان و مردان از نظر قرآن، گفتار پیامبر (ص) و امامان معصوم (ع) نیز به حکم عقل و اجماع رأی فق‌ها و علمای اسلام امری ثابت است.

در قرآن، حدود چهار آیه به واجب بودن حجاب دلالت دارد. اما در مورد حفظ عفت و پاسداری از حریم آن، بیش از ۱۰ آیه در قرآن وجود دارد.

چهار آیه‌ای که بر وجوب حجاب برای زنان دلالت دارد، عبارتند از: سوره نور آیه ۳۰، سوره احزاب آیات ۵۹، ۳۳ و ۲۳ که به طور صریح در این باره سخن گفته است.


به عنوان مثال در آیه ۵۹ سوره احزاب می‌خوانیم: «ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمن بگو جِلْباب‌ها (= روسری‌های بلند) خود را بر خویش افکنند، این کار برای اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است (و اگر تاکنون خطا کرده‌اند توبه کنند). خداوند همواره آمرزنده مهربان است۱».

یا در آیه ۳۰ سوره نور می‌فرماید: «ای پیامبر! به زنان باایمان بگو چشم‌های خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند، و دامان خویش را حفظ کنند، و زینت خود را جز آن مقدار که نمایان است آشکار نسازند، و (اطراف) روسری‌های خود را بر سینه خود افکنند (تا گردن و سینه با آن پوشیده شود) و زینت خود را آشکار نسازند مگر برای شوهرانشان و سایر افراد محرمشان… ۲».

از پیامبر اسلام (ص) نیز در مورد پرهیز از پوشش بدن نما و نازک آمده است: روزی، اسماء – که خواهر زن پیامبر بود -، با جامه بدن‏‌نما و نازکی به خانه پیامبر آمد. پیامبر، روی خود را از او برگرداند و فرمود: «ای اسماء! زن، وقتی به حدّ بلوغ رسید، نباید جایی از بدن و اندامش دیده شود، مگر صورت و دست‏‌ها۳».

اما درباره فلسفه و علل حجاب در آیات و روایت معصومین (ع) دلایل زیادی مورد سفارش و تاکید قرار گرفته است که ازجمله آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: حفظ حرمت و کرامت زن، حجاب و پوشش مانند سدی است که جلوی ظلم و ستم و تجاوز به حقوق زن را می‌گیرد و جهاد با نفس و خواهش‌های نفسانی.

در حدیثی زیبا و پر مفهوم از امام علی (ع) درباره اینکه حجاب چه دستاوردهایی برای بانوان دارد؟ می‌فرمایند: «صیانت زن او را شاداب‌تر و زیبایی‏‌اش را پایدار‌تر می‌‏‌کند۴».

منبع:

۱- آیه ۵۹ سوره احزاب

۲- آیه ۳۰ سوره نور

۳- سنن ابی داود، ج ۲، ص ۳۸۳

۴- غرر الحکم: ۵۸۲۰ منتخب میزان الحکمة: ۱۳۰

منبع: ايسنا

[ شنبه چهاردهم اردیبهشت 1392 ] [ 20:31 ] [ حجاب ایرانی ] [ 4 یادگاری ]
........

آخرين مطالب
امکانات وب

.

.

 


تبریز بیدار


انعکاس بنابانعکاس بناب