حجاب
شهید مطهری: کسی که زیبایی اندیشه دارد زیبایی ظاهر خود را به نمایش نمی گذارد
قالب وبلاگ
درباره وبلاگ

بسم رب فاطمه(س)
با سلام حضور همه ی کسانی که به وبلاگ من سر می زنند.
امیدوارم مطالب وبلاگ مورد استفاده عزیزان قرار بگیرد. چون مسئله حجاب مربوط به همه جامعه است نه فردی و نه خانوادگی. امیدوارم بتوانم گامی هرچند کوچک در این راستا بردارم.
ان شا الله مورد تائید آقا امام زمان قرار بگیرد
یاحق.
نويسندگان
نظرسنجي
لينک دوستان

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ
جستجو
لوگوهای حمایتی
حجاب تنها به پوشش ظاهری اطلاق نمی شود

عصرهای تابستان خیابان ها و پاساژ های شهر زاهدان همچون سایر شهر های کشور تفرجگاه و گردشگاه بسیاری از دختران و بانوانی است که نه به قصد خریداری ملزومات خانه و زندگی بلکه به قصد راه رفتن و جلب توجه قدم به خیابان می گذارند.

 

 موضوع بدحجابی در جامعه ما از اموری است که ذهن بسیاری از دینداران جامعه را به خود مشغول داشته است و تلقی بدحجابی به عنوان امری نابهنجار و نامطلوب نشانگر این است که ذهنیت فرهنگی و دینی ما برای بدحجابی آثار و تبعات نامطلوبی قائل است و  آن را علت برخی پدیده های نامطلوب دیگر در جامعه می داند.

به نظر عده ای از افراد حجاب تنها با چادر کامل می شود و عده ای چادر را نوعی تظاهر تلقی می کنند، تعدادی آن را محدودیت و تعدادی نیز آن را مصونیت می دانند و عده ای نیز معتقدند پوشش انسان ها معیار درستی به منظور قضاوت درباره شخصیت افراد نیست.

 حجاب یکی از احکام اسلامیاست که برای پوشش مردان و زنان وضع شده‌است و در  آیات ۳۰ و ۳۱ سوره نور و ۵۹ سوره احزاب در قرآن بر این نکته تاکید و اشاره شده است اما دلیل اینکه چرا عده ای از دختران و زنان جامعه پوشش مناسب را در اماکن عمومی رعایت نمی کنند پرسشی است که با تعدادی از دختران و بانوان زاهدانی  به گفتگو نشستیم.

 حرمت چادر در جامعه شکسته شده است

 الناز یکی از دختران زاهدانی و با پوششی مناسب در یکی از مغازه های این شهر به خبرنگار مهر گفت: از دیرباز «چادر» به عنوان نمادی از حجاب، از حرمت و احترام خاصی برخوردار بوده که در جامعه امروزی تا حدی این حرمت شکسته شده و این اشکال به کم کاری سازمان های فرهنگی و تعداد زیادی از رسانه ها بر می گردد.

 وی افزود: شاید در استان سیستان و بلوچستان چادر نشانه حجاب و سلامت باشد و مردم نیز به آن احترام می گذارند اما متاسفانه وقتی به استان های بزرگ مانند تهران سفر می کنم بسیاری از مردم به دیده حقارت به من نگاه می کنند و این نگاه به دلیل شکسته شدن حرمکت در جامعه است.

 وی با انتقاد از رسانه ملی گفت: به طور مثال چهره شخصی مانند سکینه محمدی با آن سابقه ننگین که حتی موجب مرگ همسرش شد در تمامی دنیا با چادر مشکی و با حجاب کامل نشان داده شد و این مسئله متاسفانه کار بسیار ناشایستی بود که مجب شکستن حرمت چادر شد.

 وی افزود: همانطور که لباس روحانیت در جامعه و نزد اقشار مردم دارای جایگاه بلند و با اعتباری غیر وصف است باید برای چادر خانم ها نیز همین مقدار ارزش و جایگاه ایجاد کرد.

 وی ادامه داد: البته پوشیدن چادر به تنهایی حجاب نمی آورد بلکه باید با آموزش های اسلامی و نهادینه سازی فرهنگ بر وقار و ادب افرادی که چادر بر سر می کنند افزود تا از همه جهت به الگو تبدیل شوند.

 وی گفت: اگر امروز دختران ما میل دارند تا رنگ های شاد و مانتوهای عجیب و غریب بپوشنند و کمتر از چادر استفاده کنند این به ضعف فرهنگ و نهاد های فرهنگی بر می گردد که نتوانسته اند خانواده ها و جوانان را در مسیر درست قرار داده و نیاز های انها را برآورده کنند.

 امنیت در سایه حجاب

 اعظم یک از دخترانی است که ترجیح می دهد چادر بر سر کند و در این رابطه می گوید: هنگامیکه از چادر استفاده می کنم از شر مزاحمت های خیابانی و برخی جوانان در امان هستم و لذا ترجیح می دهم با چادر بیرون بروم چون در چادر احساس امنیت بیشتری پیدا می کنم.

 وی می گوید: بسیاری از خانم ها را می شناسد که از منزل تا محل کار برای در امان بودن از مزاحمت ها چادر بر سر می کنند و در محل کار از همان پوشش مانتو استفاده می کنند.

 تشویق جامعه به بدحجابی

 شیرین که دانشجوی رشته الهیات است کاملا با حجاب و خصوصا چادر موافق است و به ما می گوید : وقتی وارد یک پاساژ می شوی اگر از حجاب درستی برخوردار نباشی فروشندگانی که جوان تر هستند بیشتر به شما بها  می دهند و حتی از تخفیف قابل ملاحظه ای در خرید برخوردار می شوید چون عده ای بی حجابی را نوعی با کلاسی می دانند در صورتیکه با داشتن حجاب در مواردی فروشنده اصلا به سوالات شما هم جواب نمی دهد و این باعث ترغیب دختران جوان به بی حجابی می شود.

 در این بین الهه معتقد است برای یک دختر جوان چادر مشکی ساده به تنهایی برازنده نیست بلکه باید طرح ها و مدل های جدید و زیبا طراحی و در اختیار جوانان گذاشته شود.

 وی می گوید وقتی در تمامی مانتو فروشی ها مانتو هایی با سایز کوتاه و چسبان به فروش می رسانند پیدا کردن مانتویی برازنده واقعا غیر ممکن است و می توان گفت که مدهای موجود در مغازه ها مردم را به سمت بدحجابی هدایت می کنند.

 وی افزود: در گذشته اگر کسی جوراب پایش نمی کرد او را قربتی صدا می کردند اما حالابر عکس شده هر کس جوراب پایش باشد قربتی خوانده می شود و هر که پایش را بدون کفش و با ناخن های لاک زده در معرض دید قرار دهد امروزی محسوب می شود.

 وی افزود: به نظر من بدحجابی نوعی تفکر جاهلانه است که دولت و متولیان فرهنگی باید با الگو سازی برای نوع پوشش و لباس ها در جامعه یک شخصیت تعریف کنند.

 وی ادامه داد در حال حاضر هر کس بی پروا تر موهایش را بیرون انداخته و لباس هایی با رنگ تندتر بپوشد ظاهرا جامعه او را بهتر می پذیرد و این کار را نشانه تجدد می داند.

 در یکی از پارک های شهر گروهی از دختران با آرایش هایی که بیشتر شبیه مجالس عروسی است و مانتوهایی کوتاه و چسبان که حتی نام مانتو هم برازنده انها  نیست وارد صحبت می شویم .

 ساناز در حالیکه حرکات زننده و تمسخر امیزی انجام می دهد حجاب را وسیله ای دست و پاگیر می داند و پوشیدن چادر را در هوای گرم و ۴۰ درجه شهر زاهدان کاری عبث می داند و می گوید چادر مختص افراد متعصب و سنتی است.

 وی در این رابطه می گوید: مگر تو فیلم ها نمی بینی که چادر یا بر سن پیرزن ها است یا پلیس ها؟

  وی می گوید: اگر یکی از هنر پیشه های ایرانی یا خارجی برامون پیدا کردی که چادر سرش داشت بیا تا ماهم سرمان کنیم تا شاید از فردا مد شود.

 

جامعه نیاز به الگو سازی دارد

 طاهره یکی از فارغ التحصیلان رشته روانشناسی است که می گوید: وقتی برای جامعه الگو معرفی نشود و خوراک فرهنگی برا ی مردم تهیه نشود نتیجه آن همین وضعیتی است که در خیابان ها می بینید.

 وی گفت: متاسفانه در حال حاضر بدحجابی به نوعی با کلاس جلوه کردن و عبارت من خیلی امروزی هستم تبدیل شده است و این نظریه غلط توسط رسانه ها باید اصلاح شود.

 وی افزود: وقتی اکثر هنرپیشگان زن در رسانه ملی و در سریال ها و حتی پوستر های سینمایی حجاب درستی ندارند و عکس هایشان در تمامی مغازه با آن وضعیت زننده به فروش می رسد انتظار دارید که جوان ما چه الگویی را سرمشق خود قرار دهد؟

 وی ادامه داد: در حال حاضر از چادر به گونه ای در کشور الگو سازی شده است که تنها بر سر خانم های مسن و  قشر مذهبی می توان دید و طبیعی است که با این این تبلیغ دختر جوان ما حاضر نیست در پوشش یک زن میانسال در جامعه  حاضر شود.

 مسئولان در ترویج حجاب کوتاهی کرده اند

 معاون کمیته امور بانوان ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر زاهدان نیز با بیان اینکه در امر ترویج حجاب از جانب مسئولان و دست اندر کاران کوتاهی صورت گرفته است به خبرنگار ما گفت: به عنوان مثال صدا و سیما نیز گاهی مروج فرهنگ بی حجابی می باشد و از طرفی دشمنان نیز به صورت بسیار زیرکانه با شناسایی روحیات، علایق و خصوصیات جوانان ایده هایی را مطرح کرده اند که باعث کشیدن جوان به سمت بی حجابی می شود که مبارزه با این حربه ها همکاری سایر مسئولین را می طلبد.

 نرگس پیرانی گفت:  با مراجعه احکام شرعی و متون تاریخی حجاب یکی از ضروریات و واجبات حضور اجتماعی زن در جامعه می باشد که همه اینها بر حضوری سازنده، مفید و ارزشی زن در اجتماع تاکید دارند.

 وی با بیان اینکه غرب با تعبیری به عنوان دست و پا گیر بودن حجاب و عاملی در به منظور جلوگیری از پیشرفت سعی در ترویج بی حجابی دارد گفت: حجاب در حقیقت به عنوان محافظ و ایمن کننده از آسیب های اجتماعی و نگاه های آلوده و حرام به زن می باشد.

 وی ادامه داد:  بسیاری از زنان و بانوان متخصص در جامعه وجود دارد که در ورای حجاب به پییشرفت های بسیاری دست یافته اند و دست از تلاش و کوشش نیز بر نمی دارند.

 وی افزود: در هر جامعه حریم خصوصی و حریم های عمومی وجود دارد که باید با وارد شدن به حریم عمومی در چارچوب این حریم حرکت کرد و فرد با حجاب با آسایش و امنیت خاطر بیشتری در جامعه حضوریابد.

 وی ادامه داد: حجاب مختص زنان نیست اما متاسفانه معنی تحت لفظی آن در جامعه به بانوان اطلاق می شود.

 

وی گفت:  در یک جامعه حجاب مختص زنان و عفاف مختص مردان می باشد که با رعایت این دو جامعه ای پاک و سالم به وجود خواهد آمد.

 پیرانی اظهار داشت: حجابی که به دلیل وجود و انجام ضوابط قانونی باشد معنی ندارد و  باید حجاب در درون فرد نهادیه گردد و فرد ارزش واقعی آن را درک کند.

 وی گفت: اینکه بخواهیم حجاب را تبدیل به امری اجباری کنیم شاید در به صورت مقطعی تاثیرگذار باشد اما در دراز مدت نتیجه معکوس خواهد داشت و مسئولان و صاحبنظران باید در اینباره چاره اندیشی کنند.

 وی آشنایی بیشتر جوانان با آموزه های قرآنی، شناخت علایق جوانان و همچنین آشنایی آنان با آسیب های اجتماعی و خلق مدل های نو و مطابق با سلیقه جوانان که با اسلام نیز در تناقض نباشد را از جمله وظایفی دانست  که مسئولین و خانواده ها باید آن را در جهت ترویج امر حجاب و عفاف انجام دهند.

 حجاب تنها به پوشش ظاهری اطلاق نمی شود

 کارشناس امور فرهنگی اداره تبیلغات اسلامی زاهدان نیز در این رابطه به مهر گفت: حجاب مفهومی بسیار گسترده دارد به طوریکه داشتن این تفکر که حجاب تنها پوشش ظاهری یک فرد با چادر است، تفکری ساده اندیشانه است.

 طیبه اسماعیلی اظهار داشت:  اگر مفهوم حجاب به این معنا بود هرگز استعمارگران این قدر با این پدیده با ارزش به مبارزه بر نمی خواستند بلکه دشمن در ورای حجاب تهدیدی را درک کرده که احساس می کند باید با این پدیده مبارزه کند.

 وی ادامه داد: دشمن آنچنان نقش حجاب و چادر را درک کرده و متوجه شده افرادی که در ورای حجاب قرار گرفته اند ازاد اندیشانی هستند که به هیچ قیمت تن به ظلم، فساد، فحشا و منکرات نمی دهند و به همین جهت به مبارزه با  حجاب  پرداخته است.

 وی با بیان اینکه متاسفانه در جامعه حجاب مختص بانوان تلقی می شود افزود:  حجاب مختص بانوان نیست  چنانچه عفت در وجود مرد و زن باشد باعث ایجاد حجب و حیا و در نتیجه جامعه ای محجوب خواهد شد و شخصیت افراد را حجاب است که در ورای خودش قرار می دهد.

 اسماعیلی از جمله دلایل کمرنگ شدن حجاب در جامعه را دور شدن از فرامین الهی، فاصله افتادن بین جوانان و خانواده ها و  همچنین استفاده نادرست از امکانات و سیستم های الکترونیکی از قبیل اینترنت، موبایل و ماهواره عنوان کرد.

 وی همچنین از دیگر علل تاثیرگذار در امر بی حجابی در جامعه را ناشی از عدم آگاهی جوانان دانست به نحوی که باید به هر طریقی شده سطح آگاهی دختران را در این زمینه بالا برد و آنان را با عواقب منفی بدحجابی و بی بند و باری آشنا کرد.

 نهادینه سازی حجاب مستلزم برنامه و سرمایه گذاری است

 یک عضو فعال بانوان در شورای شهر زاهدان نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر افزود: حجاب محدودیت نیست بلکه مصونیت است.

 فاطمه زیرکی گفت: اگر بخواهیم جامعه پاک و سالم داشته باشیم باید متولیان امر فضا را طوری طراحی  کنند که قشر جوان هم بتواند بحث حجاب و عفاف را که در رسانه ها تبلیغ می شود با همان عقاید خود بپذیرند.

 وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در بحث حجاب و عفاف لازم و ضروری است و اولویت بیشتری نسبت به سایر مسائل دارد ادامه داد: قشر جوان قشری آسیب پذیر است و اگر بخواهیم آثار زیان بار فردی و اجتماعی را از بین ببریم و ارزش های اسلامی استواری در جامعه داشته باشیم باید برای تقویت هر چه بهتر این مسئله راهکارهای اجرایی حجاب و عفاف را بیابیم و تنها به برگزاری جلسات و همایش های تئوری بسنده نکنیم.

 وی تاکید کرد: گرایش به حجاب یک گرایش فطری در هر انسانی است و با توجه به اینکه جوانان بیشتر از هر قشری تحت تاثیر عوامل بیگان قرار دارند بنابراین باید این گرایش فطری در جوانان تقویت شود.

 وی گفت: برگزاری همایش با حضور عده ای خانم با حجاب معضلی را حل نمی کند و باید کارگروه های تخصصی مد و لباس حتما  کسانی که حجاب را رعایت نمی کنند و یا گرایش به بی حجابی دارند نیز در این کارگروه شرکت داده شوند تا نظر، ایده و خواسته آنها نیز در نظر گرفته شود.

 عضو شورای اسلامی شهر زاهدان اظهار داشت:  در جوامع غرب زن به عنوان ابزاری برای معرفی کالا به دست سودجویان و برای کسب منابع در آمدی است اما اسلام با توجه به مسائل فیزیولوژیکی که بین زن و مرد وجود دارد روابط عادلانه ای بین این دو برقرار کرده و هر دو را مکمل یکدیگر قرار داده است به طوریکه در ایه ۲۲۸ سوره بقره بر داشتن حقوق متقابل بین زن و مرد تاکید دارد .

 زیرکی ادامه داد: زن بی حجاب میوه درختی است که شاخه آن از دیوار باغ به بیرون آویزان است که هر رهگذری می گذرد در چشیدن و چینش آن طمع دارد.

منبع : مهر

 

[ یکشنبه شانزدهم تیر 1392 ] [ 12:48 ] [ حجاب ایرانی ] [ 4 یادگاری ]
........

آخرين مطالب
امکانات وب

.

.

 


تبریز بیدار


انعکاس بنابانعکاس بناب